A nitrogén felhasználása
A nitrogén széles körben használatos az ipar és a mezőgazdaság különböző területein, függően attól, milyen halmazállapotban van, illetve mely vegyületét alkalmazzák. A tiszta nitrogén gáz stabilitása és éghetetlensége miatt ideális steril atmoszféra előállítására, az élelmiszerek frissességének megőrzésére és a csomagolás védelmére. Az Európai Unió az E941-es E-számmal jelöli élelmiszer-adalékként. Elektronikai alkatrészek gyártásánál, rozsdamentes acél előállításánál, valamint tűzveszélyes anyagok tárolásánál is alkalmazzák. Az élelmiszeriparban a nitrogén csomagolási töltőanyagként szolgál, mivel könnyű, olcsó és környezetbarát, valamint megakadályozza az avasodást és a penészképződést. A nitrogén gázt felhasználják hagyományos izzólámpákban is, mint az argon olcsó alternatívája.
A növénytermesztésben a nitrogén nélkülözhetetlen a növények fejlődéséhez szükséges aminosavak, fehérjék, klorofill és enzimek szintéziséhez. Mivel a növények nem tudják közvetlenül a levegőből felvenni a nitrogént, azt nitrát (NO₃) vagy ammónium (NH₄) ion formájában kell a talajba juttatni. Az őshonos növények kevesebb nitrogént igényelnek, de a zöldségek és gabonák magas nitrogéntartalmú tápanyagokat igényelnek a megfelelő növekedéshez. A nitrogén különböző formái az ókor óta ismertek, mint például a salétromsav (HNO₃), királyvíz (salétromsav és sósav keveréke), ammónia (NH₃) és ammónium-klorid (NH₄Cl).
A tűzvédelemben a nitrogén gáz biztonságos és hatékony oltóanyag, amely csökkenti a helyiség oxigéntartalmát, így megakadályozva a tűz terjedését anélkül, hogy károsítaná az ott tartózkodókat. Nitrogén gázt használnak tűzoltó palackokban és inert gázként légrugókban. A nitrogén inert tulajdonságai miatt biztonságosan alkalmazható tűzveszélyes folyadékok tárolásánál is, például tartályok tetején nitrogénpárnát képezve.
Az iparban a nitrogént széleskörűen használják, többek között az acéliparban az acél keménységének és korrózióállóságának javítására, valamint a légi iparban a repülőgépek gumibelsőinek töltésére. A vegyiparban inertizálásra, az elektronikai iparban pedig forrasztási folyamatok védelmére használják, hogy megelőzzék az oxidációt és egyéb károsodásokat. A nitrogén fontos szerepet játszik az üzemanyagcellák gyártásában is.
A nitrogén alacsony hőmérsékletű tulajdonságai miatt kiválóan alkalmazható kriogén hőmérsékletek biztosítására, így használják élelmiszerek fagyasztásában, biológiai minták tárolásában és kriosebészetben is. A folyékony nitrogén segítségével fagyasztják a betont és stabilizálják az instabil talajrétegeket mélyépítési munkálatok során, például metróalagút építésekor. A molekuláris gasztronómiában is népszerű alapanyagként használják, mivel lehetővé teszi az ételek extrém hőmérsékleten történő elkészítését, megőrizve azok állagát és ízét.
Az orvoslásban is vannak olyan technológiák, amelyekhez nélkülözhetetlen a nitrogén. A kriogén sebészet extrém alacsony hőmérséklet segítségével operál, mivel szöveteket – kóros bőrelváltozásokat, tumorokat – lehet vele lokalizáltan, a célterület környezetét megóvva roncsolni. A krioterápiák során például egy krioszaunában mínusz 150-160 fokos hidegnek teszik ki a testet néhány percig, ami gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatással bír.
A nitrogén csekély reakciókészsége minden olyan folyamatban jól jön, ahol az oxigén jelenléte gondot okozna. Az élelmiszeriparban, például sajtok és felvágottak védőgázas csomagolásánál, a nitrogén megakadályozza az oxidációt, és így hosszabb ideig frissen tartja az ételeket. Az elektronikai nyomtatott áramköri lapok forrasztása során is előnyös a nitrogén használata, mivel csökkenti az oxidációt és javítja a kötések minőségét.
A környezetvédelemben is jelentős szerepe van a nitrogénnek. A régi hűtőszekrények ártalmatlanítása során például a folyékony nitrogén hűti az üvegházhatású gázokat, megakadályozva azok kibocsátását a légkörbe. Az elhasznált gumiabroncsok újrahasznosítása során a nitrogénnel való lehűtés lehetővé teszi a hulladék gumiőrleménnyé történő feldolgozását, amit különféle területeken lehet felhasználni, például sportpályák burkolataként vagy játszóterek biztonsági padlójaként.
Összességében a nitrogén számos iparágban nélkülözhetetlen, legyen szó élelmiszeriparról, tűzvédelemről, mezőgazdaságról vagy ipari gyártásról. Az alacsony hőmérsékletű és reakcióképtelen tulajdonságai miatt sokoldalúan alkalmazható, védve az élelmiszereket, elősegítve a növények növekedését, és biztosítva az ipari folyamatok biztonságát és hatékonyságát. A gazdaság nitrogénigénye önmagában is sokat elmond a különböző ágazatok termelési volumenéről. Ha a nitrogén felhasználása nő, az azt is jelzi, hogy az adott területeken is növekedés tapasztalható, ami a technológiai fejlődés és az innováció előmozdítója.
Nitrogén termékek
Ipari és speciális nitrogén
Ipari nitrogén
- Ipari nitrogén 4.5
Élelmiszeripari nitrogén
- Gourmet N élelmiszeripari nitrogén 4.5 / E941
Egészségügyi nitrogén
- Egészségügyi nitrogén
Nagy tisztasági fokozatú nitrogén
- Nitrogén 5.0
- Nitrogén 5.5 ECD
- Nitrogén 6.0
Cseppfolyós nitrogén
Ipari cseppfolyós nitrogén
- Cseppfolyós nitrogén 2.5 ipari
- Cseppfolyós nitrogén 4.5
- Nitrocut cseppfolyós nitrogén 5.0 lézervágáshoz
Egészségügyi cseppfolyós nitrogén
- Egészségügyi cseppfolyós nitrogén 5.0
Élelmiszeripari cseppfolyós nitrogén
- Gourmet N élelmiszeripari cseppfolyós nitrogén 4.5 / E941
Nitrogéntartalmú gázkeverékek
Hegesztési védőgáz-keverékek
- Auline N
- Aluline He50 N
- He15 N
Formálógázok
- Formálógáz H4/H5/H10
Különleges gázkeverékek
- TOP-FILL gumiabroncstöltő gáz
- Ölbő mix
- Banángáz
Élelmiszeripari védőgáz-keverékek
- Gourmet N90/N80/N70/N60/N50/N25
- Gourmet N50 O20 / N60 O15
Egyéb gázkeverékek
- Szintetikus levegő
- Lasline lézergázok
- Lambda Mix kipufogógázok
Kiszerelés és szelep csatlakozás
Cégünk különböző méretű és nyomású nitrogén palackokat kínál, amelyek az 1 literes laboratóriumi palackoktól az 50 literes palackokig, valamint a nagyméretű palackkötegekig (bündelekig) terjednek. A palackok általában 200 és 300 bar nyomáson vannak töltve sűrített gázzal.
Nitrogén palack méretek és töltési adatok
- 10 literes palack:
- Töltési nyomás: 200 bar
- Töltési mennyiség: 2 m³
- 20 literes palack:
- Töltési nyomás: 200 bar
- Töltési mennyiség: 4 m³
- 50 literes palack (200 bar):
- Töltési nyomás: 200 bar
- Töltési mennyiség: 10 m³
- 50 literes palack (300 bar):
- Töltési nyomás: 300 bar
- Töltési mennyiség: 15 m³
Nitrogén palackköteg (bündel) méretek és töltési adatok
- 12 x 50 literes palackköteg:
- Töltési nyomás: 200 bar
- Töltési mennyiség: 120 m³
- 12 x 50 literes Duplex palackköteg:
- Töltési nyomás: 300 bar
- Töltési mennyiség: 157 m³
- MegaPack C4:
- Töltési nyomás: 300 bar
- Töltési mennyiség: 157 m³
Cseppfolyós nitrogén tárolása és szállítása
A cseppfolyós nitrogén tárolása kettős falú, vákuumszigetelésű kriogén tartályokban történik, amelyek széles választékban elérhetők. Nagyobb mennyiségek esetén a felhasználás helyén álló kriogén tárolótartályokat telepítünk, amelyeket tartálykocsikkal töltünk fel. Az ilyen rendszerekhez telemetrikus tartályszint ellenőrző rendszert ajánlunk, amely értesíti a logisztikai csapatunkat a szükséges újratöltésekről.
Kisebb cseppfolyós nitrogén igények esetén mobil tartályok, palettankok és Dewar-edények állnak rendelkezésre. Ezen eszközök felhasználói számára cseppfolyós nitrogént kiszállító szolgáltatást biztosítunk országszerte. Kisebb mennyiségű folyékony nitrogén vásárlásakor kollégáink speciálisan kialakított szállítójárművekkel közvetlenül a felhasználás helyén töltik fel a tárolóedényeket, és gondoskodnak a rendszeres utántöltésről.
Nitrogén palack szelep csatlakozások
- 200 bar nyomás esetén: DIN 477 Nr. 10: W 24,32 x 1/14″
- 300 bar nyomás esetén: EN ISO 5145 Nr. 30: W 30 x 2 (15,9-20,1)
Nitrogénre van szüksége?
Szolgáltatásaink és termékeink széles választékával igyekszünk kielégíteni minden igényt, biztosítva a legmagasabb szintű minőséget és megbízhatóságot. Keressen minket most!